بوم گردی کبیرکوه

داری مجوز از اداره کل میراث فرهنگی, صنایع دستی گردشگری استان ایلام

  • info[at]gavmishan.ir
  • 09182419408

پل گاومیشان

پل فلزی گاومیشان بر روی رودخانه سیمره در حدود سال 1348 یا 1345 با سفارش وزارت راه آن زمان در مدت سه ماه نیم توسط  یک شرکت خارجی  با نظارت وزارت راه با نیروی کار عموما محلی ساخته شده است.

 

IMG 2151

 

 

 

 

0000

(تصویر قدیمی از کتاب سال 1348 که در مورد پل فلزی گاومیشان می باشد. با تشکر از کانال خبری سیمره فرهنگ بابت تصویر قدیمی)

اهمیتی که در آن زمان به محرومیت زدایی منطقه و ایجادراه دسترسی مطمئن برای مرد منطقه دره شهر و روستاهای اطراف و اتصال این منطقه به استانهای همجوار و خصوصا پایتخت داده شده است توسط   حکومت قبلی  در نوع خود ستودنی است.

0 12


از نکات قابل توجه در ساخت این پل مدت زمان ساخت آن می باشد , با توجه به دوری از شهرهای بزرگ و کمبود وسایل حمل و نقل که به گفته افراد قدیمی که  در ساخت این پل مشغول به کار بوده اند , حمل شن و ماسه با حیوانات باری اهلی از چند کیلومتری و کندن پی پل با قلم و چکش و سایر ابزار آلات ابتدایی آن هم با دست صورت گرفته است.

017

همانطور که در ابتدا اشاره شد ساخت این پل از اولین زمان اجرا تا زمان تحویل با طول حدود 160 متر تنها  در مدت سه ماه  نیم طول کشیده است ,موردیکه باید گفت واقعا مدیریت منظم آن زمان ستودنی بوده است.

IMG 2149

 

IMG 2158

متاسفانه بعد از سیل فرودین ماه سال 1398 پل فلزی ساخته شده که قدمت پنجاه ساله داشت با بی تدبیری مسئولین محلی و همچنین عدم مدیریت  صحیح در هدایت سیل آب رودخانه سیمره که در زمان ساخت پل برای آن پیش بینی لازم شده بوده است و همچنین عدم مدیریت صحیح در کنترل خروج آب سد سیمره و سد های بالا دستی رودخانه کشکان پل فلزی گاومیشان  تخریب شد.

011

 

 

 

شاید درک آن برای سایر مردم استان های اطراف سخت باشد, اما چهره غمگین مردم شهر دره شهر و خصوصا روستا های اطراف و آه سرد آنها همه حکایت از آن داشت که دیگر پلی با این بزرگی و استحکامی ساخته نخواهد شد, چیزی که دور از انتظار نیز نبود.

014

015

 

016

متاسفانه پروژ ساخت پل بر روی رودخانه سیمره و پل جایگزین با سر و صدای تبلیغاتی شروع شد, اما آن هم مثل سایر موارد زیر بنایی دیگر  فقط گرفتن چند عکس توخالی بدون پشتوانه , در حال حاضر پل موقت بر روی رودخانه سیمره که قرار بود کمتر از یکماه تکمیل شود بعد از نزدیک چند ماه آن هم فقط قابلیت عبور  خودروی سواری شخصی سبک را داراست که اگر فشار افکار عمومی نبود این را هم نمی ساختن  ساخته شده است و عبور و مرور وسایل نقلیه سبک در آن صورت می گیرد ,جالب اینجاست در عصر تکنولوژی و ماشین آلات پیشرفته و البته نیروهای متخصص که مثلهمیشه از آنها استفاده نمی شود , پل موقت که تنها به اندازه یک دهنه از چهار دهنه پل قبلی می باشد ساخته شده است و عملیات و بقول معروف فازهای بعدی پل در دست ساخت است , اما کی به نتیجه برسد خدا می داند . شاید هم مثل سایر پروژه های عمرانی دیگر در سطح کشور هرگز به پایان نرسد. در حال حاضر امکان تردد اتوبوس  وجود ندارد و مسافرین اتوبوس های دره شهر به سمت تهران با خودروی شخصی از پل عبور کرده و در قسمتی از پل موقت که در استان لرستان قرار دارد سوار بر اتوبوس های مسافربری شهر دره شهر به تهران می شوند(که باز هم باید تاسف خورد). همچنین برای مسافرت با اتوبوس به شهر تاریخی دره شهر بایستی از سمت استان خوزستان به شهر آبدانان و بعد دره شهر و یا از سمت استان کرمانشاه یا لرستان به شهر ایلام و سپس شهر دره شهر سفر کرد.

 

در پایان به امید آن روزی که شاهد این عدم احساس مسئولیت ها در آینده کشور عزیزمان ایران نباشیم و مسئولین ایرانی فکر کنند.

*ارتباط بین شهری شهرستان دره شهر با استان لرستان و خوزستان برای عبور وسایل نقلیه سنگین و مسافربری (اتوبوس و غیره .... )در مهر ماه سال 1398 بعد از حدود هفت ماه از تخریب پل فلزی قبلی برقرار شد.در حال حاضر (22-7-1398)این پل هیچگونه محدودیتی برای وسایل نقلیه ندارد.*

* اقامتگاه بومگردی کبیرکوه*

 

به سایت اقامتگاه بوم گردی کبیرکوه خوش آمدید.

درباره اقامتگاه کبیرکوه

اقامتگاه بوم گردی کبیرکوه با مجوز اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری استان ایلام در سال 1395 شروع به فعالیت نمود. این اقامتگاه در روستای زیبای گاومیشان از روستاهای شهرستان دره شهر در استان ایلام قرار دارد. فضای سنتی و روستایی این اقامتگاه بهمراه حیاط و باغچه در روستای زیبای گاومیشان مکان مناسبی جهت ثبت تجربه زندگی روستایی می باشد.

راه های تماس با اقامتگاه بوم گردی کبیرکوه

آدرس اقامتگاه : استان ایلام - شهرستان دره شهر - روستای گاومیشان - جنب منزل رضائی منش تلفن تماس : 09182419408

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction